12 КВІТНЯ – ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ РАКЕТНО-КОСМІЧНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ ТА ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ АВІАЦІЇ І КОСМОНАВТИКИ
11.04.25
«Ось вона яка — Земля з космосу!»
Леонід Каденюк
12 квітня – День працівників ракетно-космічної галузі України та Всесвітній день авіації і космонавтики. Це свято, що об’єднує минуле, сучасне і майбутнє людства в прагненні до зірок.
Цей день – символ сили людського розуму, сміливості та натхнення.
Україна належить до небагатьох держав, які мають повний цикл створення космічної техніки – від ідеї до запуску. У Дніпрі, в КБ «Південне» та на «Південмаші», були створені легендарні ракети «Зеніт» і «Циклон», що стали символом надійності та високих технологій. Зокрема, «Зеніт» використовувався у міжнародному проекті «Морський старт» і вважається однією з найекологічніших ракет світу.
Наші інженери брали участь у створенні модулів для Міжнародної космічної станції, а українські ракети доставили на орбіту понад 370 супутників з усього світу.
Ось трішки історії.
- 1950-ті роки – У місті Дніпро (тоді Дніпропетровськ) засновано КБ "Південне"( головним конструктором якого був призначений Михайло Янгель) та завод "Південмаш", які стали центрами створення міжконтинентальних балістичних ракет (МБР).
- Було створено чотири генерації ракетних комплексів стратегічного призначення, близько 400 космічних апаратів 70 різних модифікацій, космічні ракети-носії сімейств: "Циклон", "Космос", "Зеніт".
- 1992 - створено Національне космічне агентство України (нині – Державне космічне агентство України)
- 1997 - перший політ у космос космонавта незалежної України Леоніда Каденюка на шатлі "Колумбія".
- Участь у міжнародних проектах : "Морський старт" (Sea Launch) –запуск ракети "Зеніт" з платформи в океані.
- "Вега" – участь у створені європейського ракетоносія (разом з ESA).
- Участь у міжнародних програмах, зокрема Artemis Accords (ініціатива США з повернення на Місяць)
- 13 січня 2022 року, о 17:26 за київським часом, ракета-носій Falcon 9 стартувала з українським супутником дистанційного зондування Землі “Січ-2-30” на борту. Успішний пуск відбувся зі стартового комплексу SLC-40 на мисі Канаверал (США).
- За 30 років незалежності Україна не запустила жодного власного супутника . Лише за місяць до повномасштабного російського вторгнення 13 січня 2022 року, о 17:26 за київським часом, ракета-носій Falcon 9 стартувала з українським супутником дистанційного зондування Землі “Січ-2-30” на борту. Успішний пуск відбувся зі стартового комплексу SLC-40 на мисі Канаверал (США).
Завдяки сміливим інженерним рішенням космос, що здавався далеким і недосяжним, стає ближчим – особливо це відчувається в Дніпрі, космічній столиці України. На жаль мирним планам освоєння космосу завадив агресор, сьогодні зі зрозумілих причин глобальні космічні проєкти поставлені на паузу.
Бажаємо, щоб українські інженери та науковці й надалі вражали світ своїми досягненнями, а Дніпро залишався серцем космічних перемог країни.
Матеріал підготовлений співробітниками бібліотеки коледжу