Знамено Миру в космосі

       16.06.18

Уперше Знамено Миру було піднято над планетою 11 лютого 1990 року космонавтами А. Соловйовим і О. Баландіним, які на космічному кораблі «Союз ТМ-9» доставили його на орбітальну станцію «Мир» у межах програми «Космос-Людина-Культура». Головною метою проекту був заклик до єднання під Знаменом Миру народів із різними переконаннями, поглядами та звичаями заради миру, збереження краси планети й на благо розвитку культури. Цьому космічному польоту був наданий відповідний культурний статус, символом якого стало Знамено Миру. Також була розроблена спеціальна польотна культурна програма.

Знамено Миру знаходилося на борту орбітальної станції з лютого по серпень 1990 року (179 діб), і було винесено у відкритий космос, де знаходилося 9 діб і зробило 144 оберти навколо Землі. Під цим Знаменом відбувся сеанс телекосмічного зв'язку 25 березня 1990 року.

Протягом 10 років 38 космонавтів здіймали Знамено Миру в космосі. Його дарували відомим політичним і культурним діячам, підіймали на найвищі вершини нашої планети, воно побувало на Північному та Південному полюсах.

Що ж означає Знамено Миру і звідки пішов цей термін?

15 квітня 1935 року у Вашингтоні в Білому домі був підписаний документ, який отримав назву Пакт Реріха. Це був перший міжнародний Договір про захист культурних цінностей. Його підписали США і двадцять країн Латинської Америки. Микола Костянтинович Реріх запропонував спеціальний прапор Знамено Миру, що оголошує об'єктом недоторканності всі надбання культури й мистецтва. Ідею поєднання червоного та білого кольорів М.К. Реріх взяв з емблеми Червоного Хреста. Тільки якщо Червоний Хрест охороняє поранених під час воєн і конфліктів, Знамено Миру призначено охороняти культурні пам'ятки від руйнування. Так, Знамено Миру має здійматися як у мирний, так і воєнний час над об'єктами культури (музеями, бібліотеками і т.д.), завдяки чому вони вважаються нейтральною територією, отже, не підлягають знищенню.

Знамено Миру по сей день майорить над багатьма культурними і просвітницькими установами в усьому світі. У космосі, на борту орбітальної станції «Мир», Знамено Миру стало символом мирного співробітництва, знаком партнерства між народами у справі захисту культури і примноження її досягнень.

«Облетівши Землю в кораблі-супутнику, я побачив, яка прекрасна наша планета. Люди, будемо зберігати і примножувати цю красу, а не руйнувати її!»

Ю.О. Гагарін, перший космонавт Землі

«Ми підняли Знамено Миру в Космос, щоб ще раз нагадати всім людям про нашу глобальну відповідальність за долю людства і планети».

Майк Фоел, астронавт